Правила існування ТОВ змінюються!

Президент України, 12 березня 2018 року, підписав Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (надалі – Закон).  Близько половини українських компаній діють  у формі ТОВ. За даними Держстату України у 2017 році в країні налічувалось понад 530 тис. ТОВ, і їх кількість постійно зростає, тому  Закон стосується значної частини українського бізнесу.

Сьогодні діяльність ТОВ регулює застарілий та недосконалий Закон України «Про господарські товариства». То чим же новий Закон відрізняється від поточного? Коротко розглянемо у цій статті.

Діючий закон обмежує кількість учасників які можуть бути у ТОВ або ТДВ та вказує, що 100 осіб є максимально допустимим. Новий Закон визначає, що кількість учасників товариства не обмежується.

У разі великої кількості учасників, така норма може ускладнити проведення загальних зборів та управління товариством, проте, у разі виникнення бажання створення аналога акціонерного товариства але без емісії акцій, форма ТОВ зможе це дозволити.

Однією із ускладнюючих процедуру реєстрації товариства нормою, є запровадження обов’язкового нотаріального посвідчення підписів усіх учасників на першій редакції статуту товариства. Такий обов’язок тягне за собою додаткові витрати на нотаріальні послуги. Очевидно, таким чином законодавець хоче зменшити кількість недобросовісних, сумнівних та фіктивних товариств перевіряючи завдяки нотаріусам реальність та дієздатність осіб які є їх учасниками.

Абсолютно новою є процедура виходу учасника з товариства та механізм який забезпечує реальність та дієвість товариства після виходу учасників. Закон забороняє вихід учасника внаслідок якого у товаристві не залишиться жодного учасника. Учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників, проте, учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків, може вийти з товариства за згодою інших учасників. Заяву про державну реєстрацію свого виходу з товариства тепер може подавати особисто такий учасник.

За новим Законом кожен учасник товариства повинен повністю внести свій вклад протягом шести місяців з дати державної реєстрації товариства, якщо інше не передбачено статутом, натомість попередній закон передбачав внесення статутного капіталу протягом одного року.

Щодо органів керівництва товариством, теж є певні оновлення. Вищим органом товариства залишаються загальні збори учасників, виконавчим директор у разі одноосібного управління та дирекція у разі створення колегіального виконавчого органу. Нововведенням на рівні законодавства є можливість створення наглядової ради товариства, хоча деякі компанії вже мають такі органи. Закон передбачає, що наглядова рада в межах компетенції, визначеної статутом товариства, контролює та регулює діяльність виконавчого органу товариства. Зокрема, до компетенції наглядової ради може бути віднесено обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу товариства (всіх чи окремо одного або декількох з них), зупинення та припинення їхніх повноважень, встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства.

Загалом Закон є доволі модерним для українського законодавства, та вносить у практичну діяльність багато нового. Слід зауважити, що описані зміни набувають чинності через три місяці, тому поки є час підготуватись. Після чого, протягом одного року, всі ТОВ та ТДВ в Україні муситимуть привести свої установчі документи у відповідність із Законом. Протягом цього року товариства звільняються від сплати адміністративного збору за реєстрацію змін до статуту у зв’язку з приведенням його у відповідність із Законом.

Автор: Віталій Шляховий

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to top