Як обрати юриста для юридичного супроводу вашого бізнесу?

Кожна організація потребує юридичного супроводу. До створення бізнесу чи будь-якої іншої організації, під час створення, після створення, для поточного обслуговування, відчуження або при ліквідації суб’єкта господарської діяльності, юридичний супровід цих процесів однозначно присутній, але…. Головне питання для того, хто створює свій бізнес чи то у Києві, Житомирі, Львові, Ужгороді: «хто цей юридичний супровід буде здійснювати?».

Часто трапляється, що на стадії створення підприємства, засновник бізнесу відмовляється від юридичного аутсорсингу та самостійно «запускає» компанію. Не менш часто, для реєстрації бізнесу власник залучає фахового юриста, особливо, якщо це вже не перша спроба.

Після завершення усіх формальностей та, можливо, певної господарської активності, настає той момент, коли без професійного юриста (адвоката) стає складно забезпечити якісне юридичне забезпечення. Причини різні, найчастіше – брак часу для вивчення правових нюансів, які допомагають захистити законні інтереси бізнесу.

Отже, які є варіанти, який з них обрати для власного підприємства? Якщо спростити, є три варіанти: самостійне ведення правових питань; наймання внутрішнього юриста (інхаус); залучення зовнішньої юридичної компанії (аутсорсинг). Кожен з варіантів має свої плюси та мінуси. У цій статті спробуємо проаналізувати їх, щоб кожен зміг прийняти остаточне рішення та обрати той варіант юридичного супроводу, який буде оптимальним та відповідатиме потребам власного бізнесу.

Щодо варіанту «впораюсь сам»

Якщо власник бізнесу почав думати про необхідність залучення юриста, швидше за все, сил на самостійні потуги у царині правового супроводження компанії у власника вже не вистачає. Тому, будемо розглядати цей варіант як не актуальний.

Щодо внутрішнього юриста (інхаус)

Переваги:

  1. Постійна (8 годин на день, 40 годин на тиждень, 160 на місяць) присутність юриста в офісі компанії і, теоретично, усі ці години мають використовуватись юристом виключно на ваш бізнес.
  2. Місячна заробітна плата юриста – фіксована сума за усі 160 годин на місяць.
  3. Присутність юриста у офісі підприємства забезпечує швидку комунікацію та постійний зворотній зв’язок між членами команди бізнесу.
  4. Повне занурення внутрішнього юриста у господарські справи бізнесу та краще розуміння процесу.
  5. Можливість «виростити» свого «власного» високоякісного юриста-фахівця.

Недоліки:

  1. Витрати на організацію робочого місця покладаються на власника бізнесу. Місце у офісі компанії, меблі, комп’ютер, правові бази даних. Про все це має подбати власник компанії.
  2. Переважно юрист має фізично жити у тому самому місці де функціонує основний бізнес та розташований офіс підприємства.
  3. Додаткові витрати на податки від заробітної платні та на ведення бухобліку таких податків/зборів.
  4. Залежність від відпусток. На час відпустки, фактично супровід не здійснюється. Звісно можна найняти двох юристів, але це збільшує витрати підприємства удвічі.
  5. Можлива відсутність внутрішнього юриста за станом здоров’я.
  6. Відповідальність підприємства у випадку травми юриста-працівника у робочий час.
  7. Потрібно продумати механізми мотивації: пропозиція кар’єрного росту, зростання оплати праці.
  8. Витрачання часу на постійний контакт для навчання та нагляд (контроль) власником компанії або найнятого власником менеджера.
  9. Якщо є намір «виховати» висококваліфікованого внутрішнього фахівця, виникають додаткові витрати на навчання.

Щодо зовнішньої юридичної компанії (аутсорсинг)

Переваги:

  1.  Місячна абонентська оплата за правовий поточний супровід, переважно, менша за зарплату із податками. Відповідальність за адміністрування, сплату податків та зборів повністю на аутсорсній юридичній компанії.
  2. Зникає питання організації робочого місця для юриста, юридична компанія сама забезпечує своїх юристів ресурсами.
  3. Такі питання, як соціальний захист, лікарняні, відпустки тощо, це відповідальність юридичної компанії, що надає правові послуги бізнесу.
  4. Фактично підприємство обслуговує команда юристів та адвокатів з комплексним практичним досвідом. Постійна практика забезпечує кращий правовий захист господарської діяльності компанії і ширший погляд на задачі бізнесу.
  5. Часто, юридична компанія вже має напрацьовані комплексні механізми правового захисту інтересів суб’єкта господарювання, проекти договорів, розроблені внутрішні корпоративні структури, наявний досвід спілкування з контрагентами, що значно прискорює проміжок часу між поставленою клієнтом задачею та її вирішенням.
  6. У разі хвороби, відпустки, звільнення одного юриста його завжди замінить другий, і процес юридичного супроводу фактично не припиняється.
  7. Мотивація юридичної компанії у відносинах зі своїм клієнтом доволі проста: забезпечити максимальний, якісний правовий захист клієнта, оскільки тільки захищений клієнт концентрується на своїй поточній діяльності, що збільшує дохід та можливість нести витрати включно на юридичний супровід. Про інші мотиваційні елементи юристів дбає сама юридична компанія.
  8. Юридична компанія може фізично бути розташована у Києві, але свою діяльність здійснювати у будь-якому іншому місті, від чого ефективність і якість юридичного супроводження не зменшується.

Недоліки:

  1. Юридична компанія переважно надає правовий супровід широкому колу клієнтів, тому принцип виконання задач на «вчора» не спрацьовує, хоча трапляються і винятки. Клієнту слід на перед планувати та вчасно доводити свої потреби юридичній компанії, у такому разі і правова допомога буде надана вчасно.
  2. Якщо тарифікація погодинна, а не абонентська, можна заплатити значно більше ніж планував клієнт. Тому, слід зважено обирати ту форму оплати, яка відповідає діяльності клієнта.
  3. Юридичній компанії потрібен час, для того щоб зрозуміти специфіку клієнта та вивчити особливість ринку суб’єкта господарювання.

Підсумовуючи, можна з впевненістю сказати, що єдиної правильної відповіді на питання, яка форма залученості юриста краще, інхаус чи аутсорс, не існує. Все залежить від потреб та можливостей підприємства. Можна обрати одну із запропонованих форм, а можна поєднати. Кінцеве рішення залишається за клієнтом. Єдине, що ми можемо гарантувати, що кожен, хто звернеться до нашої юридичної компанії отримає необхідну консультацію від наших адвокатів, після якої клієнт зможе прийняти остаточне рішення, як далі продовжити співпрацю з нашою юридичною компанією.  Або подивіться, яка правова допомога включена  у пакет “Базовий”, можливе, це саме те, що ви шукали.

Автор: Михайло Дворак

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to top